Advertisement

What's on - your motoring weekend

FRIDAY

ESPN on DStv channel 230:

National Enduro racing will return to Gauteng for the first time in several years this weekend. KTM rider Graydon Ilderton shows how its done. Credit: Elza Thiart

2pm: NHRA Sportsman Series

SuperSport HD on DStv channel 171:

1.30am: World Enduro, Munitibar Arbacegi

SuperSport 2 on DStv:

12am: British Touring Cars, Round 2 - Donington Park

2am: The Grid

8am: British Touring Cars, Round 2 - Donington

9am: The Grid

SuperSport 5 on DStv:

12am: Speedway Grand Prix, Prague

1am: World Superbikes, Salt Lake City - Race 1

2am: World Superbikes, Salt Lake City - Race 2

3am: AMA Motocross, Hangtown

7pm: AMA Motocross, Freestone

8pm: World Motocross, Brazil

9pm: WRC, Acropolis Rally

10pm: British Touring Cars, Round 1 - Brands Hatch

11pm: British Touring Cars, Round 2 - Donington Park

SuperSport 6 on DStv:

5.30am: WesBank Super Series

9.30am: National 4x4 Challenge

10.30am: SA Off-Road, KwaZulu-Natal 400 - Part 1

5.30pm: RPM

6pm: Two Wheels

6.30pm: National Enduro & Off Road

11.30pm: National Supermoto

SATURDAY

6am: Grand Am Series

2.30pm: Planet Speed

6pm: American Le Mans Series

7.30pm: Nascar Countdown

8pm: Nascar Nationwide Series

10.30pm: NHRA Qualifying

Ignition on DStv channel 265:

6am: Continuous six-hour loop until midnight on Sunday

SuperSport HD2 on DStv channel 174:

10pm: FIM Enduro, Munitibar Arbacegi

10.30pm: MotoGP, Spain - Qualifying

5am: AMA Motocross, Freestone

10pm: MotoGP, Spain - Qualifying

11pm: AMA Motocross, Freestone

12am: 1 The Grid

12.30am: Two Wheels

11.45am: AMA Motocross, Freestone

12.45pm: Speedway Grand Prix, Prague

1.45pm: MotoGP, Spain - Qualifying live

5pm: DTM, Spielberg - Qualifying

6.20pm: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 1

SUNDAY

6am: Nascar Nationwide Series

1pm: Global Rallycross

2pm: NHRA Qualifying

3.30pm: Star Mazda Series

7pm: Nascar Sprint Cup

10.30pm; NHRA Drag Racing

10pm: MotoGP, Spain - Moto3

11pm: MotoGP, Spain - Moto2

9.45am: MotoGP, Spain - Qualifying

10.45am: MotoGP, Spain - Moto3 live

12pm: MotoGP, Spain - Moto2 live

1.45pm: MotoGP, Spain - Main Race live

12am: World Motocross, Brazil

2am: DTM, Spielberg - Qualifying

3.20am: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 1

6pm: MotoGP, Spain - Moto3

7pm: MotoGP, Spain - Moto2

8pm: MotoGP, Spain - Main Race

9pm: AMA Motocross, Freestone

10pm: DTM, Spielberg - Race

11.20pm: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 2

7.15am: RPM

7.45am: The Grid

8.15am: National Enduro & Off Road

9.15am: Two Wheels

SuperSport 7 on DStv:

10.50am: DTM, Spielberg - Qualifying

12.10am: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 1

3.15am: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 2 live

6.15pm: DTM, Spielberg - Race

7.40pm: British Touring Cars, Round 2 - Donington Park

MONDAY

12pm: Nascar Sprint Cup

10pm: Indycar Series

12am: MotoGP, Spain Main Race

1am: World Enduro, Munitibar Arbacegi

5am: DTM, Spielberg - Race

6.20am: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 2

10am: AMA Motocross, Freestone

12.30pm: DTM, Spielberg - Race

1.50pm: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 2

6.30am: RPM

7am: WesBank Super Series

11am: National Supermoto Racing

12pm: Xross Country Series

1pm: National Enduro & Off Road

2pm: Two Wheels

9.30pm: SA Off-Road, KwaZulu-Natal 400 - Part 2

10pm: British Touring Cars, Round 2 - Donington Park

6pm: Full Throttle Unleashed

NATIONAL MOTORSPORT - FRIDAY AND SATURDAY

Engen Supakarts, Killarney Karting Circuit, 11.30am.

Mini Rok, Junior Rok, Super Rok, and Cadet.

Michele Creese - 021-557-2844.

Offroad Evolution Enduro, Centurion, 7am.

National Enduro classes and GOC Club Enduro classes

Adolf Botes - 082-337-6286.

National and Regional 4x4 Challenge Championship (Round 3), Meyerton, 7am.

Classes as defined in the 4X4 Challenge Regulations and Specifications.

Hanko Swart - 072-285-1207.

SATURDAY AND SUNDAY

Supadrift Series, Zwartkop, 8am.

Mike Skelton - 082-337-1014.

NORTHERN REGIONS - SATURDAY

MX Club Racing, Modipane, 7am.

GMC MX and Quad Club classes included.

Club Circuit Motorcycle, Red Star Raceway (Delmas), 10.30am.

Yolanda Steenberg - 013-665-8945.

Syringa Extreme Park SuperX Club Championship, Syringa MX Park, 7am.

Pro Mini, 125cc 2-stroke, 250cc 2-stroke, 250cc 4-stroke, 450cc 4-stroke, SuperX, EnduroX and ClubX.

Liza Rochholz - 082-391-2962.

Drifting, Rock Raceway (Brakpan).

Gates open at noon, racing starts at 4pm.

Adults R50, kids R20.

011-740-8315.

Zambesi Auto Economy Run (in association with the BMW Car Club Gauteng), Montana (Pretoria), 8am.

Cost is R150 per car (you will receive a subsidy towards your fuel costs).

Colin van Son - 082-561-3000.

Nitro Super Series, Nitro Raceway, 8am.

Drag cars and bikes invited.

Vintage and Veteran Car Day, Possums restaurant (Parkhurst), 9am.

Venue will have a vintage-style menu and live band, forty classic cars will be on display.

Karen - 011-447-4751.

Club drag racing and exhibition, Tarlton, 7am.

Cars and bikes invited.

Ciska Becker - 011-762-5431

KWA ZULU NATAL - SUNDAY

Junior Enduro Regional Championship (Round 2), Dalton, 7am.

All KZN Regional Enduro and SC Cadets Club classes.

Andeha Swanepoel - 082-493-9009.

INTERNATIONAL - SUNDAY

MotoGP - Catalunya, Barcelona

World Touring Car Championships, Portugal.

SHOW ALL
Advertisement
Olympics Live Blog