Advertisement
X

What's on - your motoring weekend

THURSDAY, 9 AUGUST

ESPN on DStv channel 230:

A 1966 Valiant Barracuda in action at the legendary Maputo circuit on the Polana Serena Classic Regularity Run.

9am: NHRA Drag Racing

SuperSport HD on DStv channel 171:

10.50am: Speedway World Cup, Round 2

4.30pm: Speedway World Cup, Race Off

SuperSport 2 on DStv:

3.30am: SA Rally Championship, Round 4 - Volkswagen Rally

5.30am: WRC, Finland

6.30am: V8 Supercars, Australia Race 14

7.30am: V8 Supercars, Australia Race 15

1.30pm: Speedway World Cup, Round 2

2.30pm: Speedway World Cup, Race Off

3.30pm: The Grid

FRIDAY

11am: Nascar Highlights

11am: Speedway World Cup, Race Off

3.30am: The Grid

12.30pm: World Rally Championship, Finland

3.30pm: Speedway Grand Prix, Round 7

4.30pm: Motocross Grand Prix, Czech Republic

SATURDAY

2.30pm: Planet Speed

5pm: Star Mazda Series

8pm: Nascar Countdown

8.15pm: Nascar Nationwide Series

Ignition on DStv channel 265:

6am: Continuous six-hour loop until midnight on Sunday

3.20pm: Speedway World Cup, Race Off

SuperSport 2 on DStv:

11pm: World Rally Championship, Finland

SUNDAY

4am: American Le Mans Series

2.30pm: World Series Renault

6.15pm: Nascar Countdown

7pm: Nascar Sprint Cup

1pm: World Rally Championship, Finland

2pm: V8 Supercars, Australia Race 14

3pm: V8 Supercars, Australia Race 15

4pm: The Grid

5.30pm: Motocross Grand Prix, Czech Republic

6.30pm: Porsche Supercup, Round 6

MONDAY

Noon: Nascar Sprint Cup

SuperSport HD2 on DStv channel 174:

11.30pm: 6 Hours Donington

9pm: Isle Of Man TT

6pm: Speedway World Cup, Round 2

7pm: Speedway World Cup, Race Off

8pm: Goodwood Festival Of Speed

SuperSport 6 on DStv:

1.30pm: SA Rally Championship, Round 4 - Volkswagen Rally

6pm: SA Off-Road, Sun City 400

9.30pm: Isuzu 4x4 Challenge

11.30pm: Isle Of Man TT

TUESDAY

9am: Planet Speed

5am: Isle Of Man TT

3pm: 6 Hours Donington

7pm: Speedway World Cup, Final

8.30pm: Isle Of Man TT

9.30pm: Goodwood Festival Of Speed

SuperSport 5 on DStv:

10am: Isle Of Man TT

3.30pm: Goodwood Festival Of Speed

4.30pm: Isle Of Man TT

6.30pm: Motocross Grand Prix, Czech Republic

7.30pm: Speedway World Cup, Final

8.30pm: The Grid

9pm: Isle Of Man Tt

10pm: 6 Hrs Donington

5.30am: SA Off-Road, Sun City 400

6am: Goodwood Festival Of Speed

7am: SA Rally Championship, Round 4 - Volkswagen Rally

1pm: Isuzu 4x4 Challenge

2pm: SA Off-Road, Sun City 400

2.30pm: National 4x4 Challenge

9pm: WesBank Super Series

NATIONAL MOTORSPORT - FRIDAY AND SATURDAY

Rotax Max Challenge, iDube Karting Circuit, 8.30am.

Maxterino 60, Rotax Junior Max, Rotax Senior Max, Rotax DD2 and DD2 Masters, Cadet, and Clubmans.

Gordon Swanepoel - 082-060-0341.

National and Regional 4x4 Challenge Championship, Wesvaal, 9.30am. Classes as defined in the National and Regional 4X4 Challenge regulations and specifications.

Hanko Swart - 072-285-1207.

Diamond Route Junior Off-Road National Championship (Round 5), Wolmaranstad, 7am.

All National Junior ORMC and QD classes, NR Regional ORMC and QD classes, and Verwes Club Classes.

Lizelle van Aardt - 018-464-1664.

NORTHERN REGIONS - SATURDAY

Supa Drift (Round 6), Zwartkops Raceway, 8am.

Mike Skelton - 082-337-1014.

V8 Thunder Sprints, Rock Raceway, Brakpan.

Gates open at noon, racing starts at 4pm.

Adults R50, kids R20.

011-740-8315.

Extreme Festival, Zwartkop.

Gates open at 6am, practice program starts at 7.30am.

Extreme Supercars race, 111 Sports and Saloons racing series, Thunderbikes, Brunch Run Challenge and National Super Drifting Series.

Adults R80, students R50, children under 12 enter free.

012-384-2299.

Claude Nicol Observed Trial (Round 4), Zwartkop Raceway, 7.30am.

Masters, Expert, Intermediate and Clubmans

www.trials.co.za.

Ice and Dice robot to robot street drags, Rock Raceway, Brakpan.

Gates open at 2pm, racing starts at 3pm.

WESTERN CAPE - SATURDAY

Short Circuit, Killarney, 7am.

CBR 150, CBR 150 Masters, Super Mono/Singles, Super Motard, Formula M & Formula Vee, 125cc Karts, 125cc Shifters, and Motard Class.

Regional Enduro, Louvain, 9am.

All Regional WC Enduro classes and CSMX Club classes.

Michelle Londt - 083-376-6101.

Western Cape Rally Club Sprint Series, Farm Nuwedam, off R45, Noon. Classes include up to 1650cc, and 1651 and above.

INTERNATIONAL - THURSDAY TO SATURDAY

Polana Serena Classic Regularity Run, starts in Centurion, 10am. Nell-Marie de Vries - 084-506-5772.

SHOW ALL
Advertisement
Tweets by extrastrongsa