Mary-anne Barlow. Picture: Instagram
Mary-anne Barlow. Picture: Instagram

And the 15th Safta nominees are...

By Alyssia Birjalal Time of article published Apr 29, 2021

Share this article:

The nominees for the 15th South African Film and Television Awards (Saftas) were announced on Thursday on SABC3’s morning show “Expresso”.

Popular 1Magic telenovela “The River” landed a staggering 12 nominations while newcomer Legacy, which airs on M-Net, received the same.

“Legacy” is nominated in the categories for Best Achievement in Directing, Editing, Cinematography, Wardrobe, Make-Up and Hairstyling, Art Direction, Best Actress for Mary-Anne Barlow, Best Actor for Dawid Minnaar, Best Supporting Actress for Michelle Botes, Best Supporting Actor for Andrew Buckland and Best Telenovela.

Here is the abridged version of the 2021 SAFTA nominees.

Best Achievement in Directing – Telenovela

  • Gomora Season 1, Thabang Moleya, Nthabiseng Mokoena, Nozipho Nkelemba & Lefuno Nekhabambe.
  • Isono (BET Africa), Zuko Nodada, Zimkitha Maseko, John Barker & Gert Van Niekerk
  • Legacy (MNet), Johnny Barbuzano, Catharine Cooke, Krijay Govender & Andre Odendaal

Best Achievement in Directing - TV Soap

  • Binnelanders (kykNET), Danie Joubert
  • Rhythm City (e.tv), Eric Mogale
  • Scandal! (e.tv), Chris Beasley, Sanele Zulu, Tsakani Mongwe, Philasande Malunga & Sphamandla Nqcobo

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela

  • Gomora Season 1 (Mzansi Magic), Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela
  • Imbewu Season 3 (e.tv), Benjamin Johnson, Matthew Jankes, Sacha-Ann Stokes, Daryn Katz, Mbulungeni Keltonard Sinyosi, Pamela Power, Martin Le Maitre, Bongekile Ndaba, Marina Bekker, Caroline Doherty, Rorisang Motuba & Lynn Kekana
  • The River (1Magic), Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap

  • Getroud met Rugby (kykNET), Deon Opperman, Frederick Botha, Ansu Visser, Igna Botha, Burger Meyer, Johann Van Staden, Stiaan Smith, Marius de Bruyn, Percy Pretorius & Monique Nortje
  • Rhythm City (e.tv), Zelipa Zulu
  • Scandal! (e.tv), Ameera Patel, Grace Mahlaba, Daryn Katz, Kelly Robinson, Mark Wilson, Nonhlanhla Simelane, Omphile Molusi, Rosalind Butler, Stephen Simm, Tereska Muishond, Themba Mahlangu, Myolisi Sikupela & Thomas Hall

Best Actress - Telenovela

  • Crystal Donna Roberts, Arendsvlei (kykNET), Character: Janice Cupido
  • Mary-anne Barlow, Legacy (MNet), Character: Felicity Price
  • Sindi Dlathu, The River (1Magic), Character: Lindiwe

Best Actor - Telenovela

  • Dawid Minnaar, Legacy (MNet), Character: Willem Potgieter
  • Menzi Ngubane (Mzansi Magic), Character: Judas Nqwenya
  • Presley Chweneyagae, The River (1Magic), Character: Cobra

Best Supporting Actress - Telenovela

  • Rami Chuene, Isono (BET Africa), Character: Jumima Ndlovu
  • Michelle Botes, Legacy (MNet), Character: Angelique Price
  • Quanita Adams, Arendsvlei Season 2 (kykNET), Character: Leatitia Meintjies

Best Supporting Actor - Telenovela

  • Andrew Buckland, Legacy (M-Net), Character: Detective Badenhorst
  • Lawrence Maleka, The River (1Magic), Character: Zolani
  • Meshack Mavuso Magabane, The River (1Magic), Character: Nsizwa

Best Actress - TV Soap

  • Cindy Swanepoel, Binnelanders (kykNET), Character: Annelize Roux
  • Petronella Tshuma, Rhythm City (e.tv), Character: Pearl Genaro
  • Shoki Mmola, Skeem Saam (SABC1), Character: Celia Magongwa

Best Actor-TV Soap

  • Clint Brink, Binnelanders (kykNET), Character: Steve Abrahams
  • Cedwyn Joel, Suidooster (kykNET), Character: AB Samosodien
  • Bongile Mantsai, Scandal! (e.tv), Character: Mthunzi Mayiza

Best Supporting Actress - TV Soap

  • Mapula Mafole, Rhythm City (e.tv), Character: Mapula
  • Masasa Mbangeni (e.tv), Character: Thembeka Shezi Nyathi
  • Portia Joel, Suidooster (kykNET), Character: Lee Anne Jacobs

Best Supporting Actor - TV Soap

  • Molefi Monaisa, Skeem Saam (SABC1), Character: Wallet Rakau
  • Mothusi Magano, Skeem Saam (SABC1), Character: Tumishang
  • Roderick Jaftha, Getroud met Rugby (kykNET), Character: Buys Isaacs

Best TV Soap

  • 7de Laan (SABC2)
  • Rhythm City (e.tv)
  • Scandal! (e.tv)

Best Telenovela

  • Gomora Season 1 (Mzansi Magic)
  • Legacy (M-Net)
  • The River (1Magic)

Best Actress - TV Drama

  • Kate Liquorish, Still Breathing (M-Net), Character: Abi
  • Tiffany Barbuzano, Still Breathing (M-Net), Character: Jessica
  • Tina Jaxa, Erased (Moja Love), Character: Danai

Best Actor - TV Drama

  • Abduraghman Adams, Melody (SABC 2), Character: Eric Abrahams
  • Brandon Auret, Still Breathing (MNet), Character: Danny
  • Zolisa Xaluva, Kings of Joburg (Netflix), Character: Mo Masire

Best Supporting Actress - TV Drama

  • Jay Anstey, Inconceivable (M-Net), Character: Tamsin Watts
  • June van Merch, Sara se Geheim Season 3 (kykNET), Character: Sara
  • Lorcia Cooper Kumalo, Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic), Character: Mkhonto
  • Zola Nombona, Lockdown Season 5 (Mzansi Magic), Character: Monde

Best Supporting Actor - TV Drama

  • James Ngcobo, Queen Sono Season 1 (Netflix)
  • Lindani Nkosi, Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic)
  • Michael Richard, Still Breathing (MNet)

Best TV Drama

  • Agent (Netflix)
  • Blood & Water Season 1 (Netflix)
  • Inconceivable (M-Net)
  • Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)
  • Trackers (Mzansi Magic)

Best Actress-TV Comedy

  • Busisiwe Lurayi, How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)
  • Chanelle de Jager, Kniediep in die Warm Water (SABC 2)
  • Mari Molefe van Heerden, Die Vlieende Springbokkie Season 2 (The Flying Springbuck) (SABC 2)

Best Actor -TV Comedy

  • James Borthwick, Hotel (kykNET)
  • Keenan Arrison, The Riviera (SABC 2)
  • Mandla Jwara, Black Tax (BET Africa)

Best TV Comedy

  • Black Tax (BET Africa)
  • How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)
  • The Riviera (SABC 2)

Best Competition Reality Show

  • Celebrity Mystery Box (Mzansi Magic)
  • The Taste Master SA (SABC 3)
  • Tropika Island of Treasure Curacao (SABC 3)

Best Structured or Docu-reality Show

  • A Very Bonang Year (SABC 1)
  • Your People My People (History Channel)

Best Structured Soapie Reality Show

  • Lebo M: Coming Home (Showmax)
  • Life with Kelly (Showmax)
  • Somizi & Mohale : The Union (Showmax)

Best International Format Show

  • Come Dine With Me South Africa Season 6 (BBC Lifestyle)
  • Family Feud South Africa Season 1 (e.tv)
  • Hoor My! Sien My! Soen My! (kykNET)

Best Actress - Feature Film

  • Elani Dekker, Toorbos (kykNET), Character Name: Karoliena Kapp
  • Inge Beckmann, Stam (DSTV Box office), Character Name: Chantal
  • Tinarie Loots, Gat In Die Muur (Hole In The Wall) (Netflix), Character Name: Ava

Best Actor – Feature Film

  • Andre Odendaal, Gat In Die Muur (Hole In The Wall) (Netflix), Character Name: Riaan
  • Gideon Lombard Lombard, Stam (DSTV Box office), Character Name: Dawid
  • Tshamano Sebe, 8 (Netflix), Character Name: Lazarus

Best Supporting Actress - Feature Film

  • Ira Blanckenberg, Toorbos (kykNET), Character Name: Meliena Kapp
  • Jane De Wet, Griekwastad (kykNET), Character Name: Marthella Steenkamp

Best Feature Film

  • Griekwastad
  • Riding with Sugar
  • Stam

Share this article: