Tjovitjo, Kabi Modiko a Ikaye Masisi won the Golden Horn award for Best Achievement in Editing - TV Drama. Picture: Twitter

North West - That time of the year has arrived and tonight the Television and Film Industry celebrates yet another year of the South African Film and Television Awards (SAFTAs) held in Sun City, Bokone Bophirima. 

Night 1 of the awards celebrates excellence within the technical craft of the industry , which is made up of people that are the back bone of the industry.

The evening hosted by Phat Joe, was a spectacular celebration of the talent behind the scenes that the viewers at home never get to see infront of their screens. The industry came,they saw and witnessed as accolades were handed out to Isibaya,Tjovitjo, Lockdown and Ring of Lies to name but a few.

“It is important to celebrate each and every person who plays a crucial role in the journey of creating the magic we see on our screens daily. Today’s winners are an integral part of translating South Africa’s golden stories into entertaining and thought provoking conversation pieces. Congratulations to all the winners, we are extremely proud of the contribution you make to the South African film and television industry” NFVF CEO Ms. Zama Mkosi

The SAFTAs 12 Night 1 Golden Horn winners are:

Award Title

Programme Title

Production House

Best Short Film

Apocalypse Now Now

Be Phat Motel Company

Best Achievement in Art / Production Design - TV Comedy

Puppet Nation ZA

Catherine Jacot- Guillarmod &  Lindsay van Blerk

Best Achievement in Make-up and HairstyIng - TV Comedy

Ses Top La 4

Chantel Nel

Best Achievement in Wardrobe/ Costume Design- TV Comedy

Puppet Nation ZA

Cheney Van Graan, Geralt  Cloete & Alice Jacobs 

Best Achievement in  Sound Design- TV Comedy

Puppet Nation ZA

Neil Benjamin

Best Achievement in  Cinematography- TV Comedy

Puppet Nation ZA

Tonga Isango

Best Achievement in Editing- TV Comedy

SuzelleDIY

Ari Kruger

Best Achievement in Original Music/ Score – TV Soap/Telenovela

Ring of Lies 2

Ngane Sikobi

Best Achievement in Post Production - TV Soap/Telenovela

High Rollers 3

Kholofelo Malatshi,  Bertus Kirsten, Brett Macdonald, Tumelo Mmatladi, Jeanette Mokobane,Sizwe Msibi, John Chaka & Theo Scheepers

Best Achievement in Cinematography - Telenovela

Ring of Lies 2

Ntobeko Dlamini & Marc Brower

Best Achievement in Wardrobe, Make-up and Hair - TV Soap/Telenovela

Isibaya

Lebogang Lehasa,Sheila Petlele & Sebenzile Madondo

Best Achievement in Art/ Production Design - TV Soap/Telenovela

Isibaya

Dylan Lloyd & Henrietta Moutinho

Best Achievement in Editing - TV Drama

Tjovitjo

Kabi Modiko & Ikaye Masisi

Best Achievement in Sound Design - TV Drama

Tjovitjo

Bernard Masoka

Best  Achievement in  Original Music/ Score-TV Drama

Isikizi 2

Murray Anderson & Phila Madlingozi

Best Achievement in Art / Production Design - TV Drama

Tjovitjo

Ephraim Mathula & Vivienne Mahloko

Best Achievement in Wardrobe/Costume Design - TV Drama

Die Boekklub 2

Ayesha Katieb & Jodi Bowers

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Drama

Lockdown

Babalwa Carol Djieutceu

Best Achievement in Cinematography - TV Drama

Tjovitjo

Motheo Moeng, Marius Van Graan & Ofentse Mwase

Best Achievement in Directing - Documentary Feature

Skulls of my People

Vincent Moloi

Best Achievement in Cinematography - Documentary Feature

Skulls of my People

Marius van Graan

Best Achievement in Editing - Documentary Feature

The Giant is Falling

Henion Han & Megan Gill

Best Achievement in Sound Design - Documentary Feature

The Giant is Falling

Vaughan Phillips

Best Documentary Short

Nanlaban: The Philippines War on Drugs

Chronicle

Best Wildlife Programme

King of the Mountain Baboons

Earth Touch (Pty) Ltd

Best Children’s Programme

Xcellerate

2 Blonds and a Redhead Filming CC

Best Reality Show

Wingin It 

Cheeky Media

Best Game Show

Die Kliek (S5) 

Afrokaans Film & Television

Best International Format Show

Shark Tank South Africa

Rapid Blue

Best Factual & Educational Programme

Our Moments 

Dzuguda Productions

Best Current Affairs  Programme

ENVIROSERV: KICKING UP A STINK

NGUNI TV 

Best Variety & Magazine Show

Edik van Nantes 2 

Meerfout films

Best Youth Programme

MTV SHUGA - IN REAL LIFE

TIA Productions 

Best Talk Show

Republiek van Zoid Afrika

Brainwave Productions

Best Music Show

Starlight Classics

Freshly Minced

Best made for TV Movie

O Kae Molao

Leburugraphy Pictures

Best Micro budget Film

New Era Sessions

Rouge Music Entertainment

Best Achievement in Cinematography - Feature Film

Beyond the River

Trevor Calverley

Best Achievement in Sound Design - Feature Film

From a house on Willow Street

James Olivier,Simon Ratcliffe,Charles Singleton,Richard West & Andries Smit

Best Achievement in Original Music/ Score - Feature Film

Kalushi

Rashid Lanie

Best Achievement in Editing – Feature Film

Inxeba (The Wound)

Matthew Swanepoel

Best Achievement in  Production Design – Feature Film

Kalushi

Chantel Carter

Best Achievement in Costume Design – Feature Film

Kalushi

Ruy Filipe

Best Achievement in Make-up and Hairstyling - Feature Film

From a house on Willow Street

 Charlene Warwick & Jaco Snyman