THURSDAY, 9 AUGUST
ESPN on DStv channel 230:
9am: NHRA Drag Racing
SuperSport HD on DStv channel 171:
10.50am: Speedway World Cup, Round 2
4.30pm: Speedway World Cup, Race Off
SuperSport 2 on DStv:
3.30am: SA Rally Championship, Round 4 - Volkswagen Rally
5.30am: WRC, Finland
6.30am: V8 Supercars, Australia Race 14
7.30am: V8 Supercars, Australia Race 15
1.30pm: Speedway World Cup, Round 2
2.30pm: Speedway World Cup, Race Off
3.30pm: The Grid
FRIDAY
ESPN on DStv channel 230:
11am: Nascar Highlights
SuperSport HD on DStv channel 171:
11am: Speedway World Cup, Race Off
SuperSport 2 on DStv:
3.30am: The Grid
12.30pm: World Rally Championship, Finland
1.30pm: Speedway World Cup, Round 2
2.30pm: Speedway World Cup, Race Off
3.30pm: Speedway Grand Prix, Round 7
4.30pm: Motocross Grand Prix, Czech Republic
SATURDAY
ESPN on DStv channel 230:
2.30pm: Planet Speed
5pm: Star Mazda Series
8pm: Nascar Countdown
8.15pm: Nascar Nationwide Series
Ignition on DStv channel 265:
6am: Continuous six-hour loop until midnight on Sunday
SuperSport HD on DStv channel 171:
3.20pm: Speedway World Cup, Race Off
SuperSport 2 on DStv:
11pm: World Rally Championship, Finland
SUNDAY
ESPN on DStv channel 230:
4am: American Le Mans Series
2.30pm: World Series Renault
6.15pm: Nascar Countdown
7pm: Nascar Sprint Cup
SuperSport 2 on DStv:
1pm: World Rally Championship, Finland
2pm: V8 Supercars, Australia Race 14
3pm: V8 Supercars, Australia Race 15
4pm: The Grid
4.30pm: Speedway World Cup, Race Off
5.30pm: Motocross Grand Prix, Czech Republic
6.30pm: Porsche Supercup, Round 6
MONDAY
ESPN on DStv channel 230:
Noon: Nascar Sprint Cup
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
11.30pm: 6 Hours Donington
SuperSport HD on DStv channel 171:
9pm: Isle Of Man TT
SuperSport 2 on DStv:
6pm: Speedway World Cup, Round 2
7pm: Speedway World Cup, Race Off
8pm: Goodwood Festival Of Speed
9pm: Isle Of Man TT
SuperSport 6 on DStv:
1.30pm: SA Rally Championship, Round 4 - Volkswagen Rally
6pm: SA Off-Road, Sun City 400
9.30pm: Isuzu 4x4 Challenge
11.30pm: Isle Of Man TT
TUESDAY
ESPN on DStv channel 230:
9am: Planet Speed
11am: Nascar Highlights
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
5am: Isle Of Man TT
3pm: 6 Hours Donington
SuperSport HD on DStv channel 171:
7pm: Speedway World Cup, Final
8.30pm: Isle Of Man TT
9.30pm: Goodwood Festival Of Speed
SuperSport 2 on DStv:
5am: Isle Of Man TT
11.30pm: Isle Of Man TT
SuperSport 5 on DStv:
10am: Isle Of Man TT
3.30pm: Goodwood Festival Of Speed
4.30pm: Isle Of Man TT
6.30pm: Motocross Grand Prix, Czech Republic
7.30pm: Speedway World Cup, Final
8.30pm: The Grid
9pm: Isle Of Man Tt
10pm: 6 Hrs Donington
SuperSport 6 on DStv:
5.30am: SA Off-Road, Sun City 400
6am: Goodwood Festival Of Speed
7am: SA Rally Championship, Round 4 - Volkswagen Rally
1pm: Isuzu 4x4 Challenge
2pm: SA Off-Road, Sun City 400
2.30pm: National 4x4 Challenge
9pm: WesBank Super Series
NATIONAL MOTORSPORT - FRIDAY AND SATURDAY
Rotax Max Challenge, iDube Karting Circuit, 8.30am.
Maxterino 60, Rotax Junior Max, Rotax Senior Max, Rotax DD2 and DD2 Masters, Cadet, and Clubmans.
Gordon Swanepoel - 082-060-0341.
SATURDAY
National and Regional 4x4 Challenge Championship, Wesvaal, 9.30am. Classes as defined in the National and Regional 4X4 Challenge regulations and specifications.
Hanko Swart - 072-285-1207.
Diamond Route Junior Off-Road National Championship (Round 5), Wolmaranstad, 7am.
All National Junior ORMC and QD classes, NR Regional ORMC and QD classes, and Verwes Club Classes.
Lizelle van Aardt - 018-464-1664.
NORTHERN REGIONS - SATURDAY
Supa Drift(Round 6), Zwartkops Raceway, 8am.
Mike Skelton - 082-337-1014.
V8 Thunder Sprints, Rock Raceway, Brakpan.
Gates open at noon, racing starts at 4pm.
Adults R50, kids R20.
011-740-8315.
Extreme Festival, Zwartkop.
Gates open at 6am, practice program starts at 7.30am.
Extreme Supercars race, 111 Sports and Saloons racing series, Thunderbikes, Brunch Run Challenge and National Super Drifting Series.
Adults R80, students R50, children under 12 enter free.
012-384-2299.
SUNDAY
Claude Nicol Observed Trial(Round 4), Zwartkop Raceway, 7.30am.
Masters, Expert, Intermediate and Clubmans
www.trials.co.za.
Ice and Dice robot to robot street drags, Rock Raceway, Brakpan.
Gates open at 2pm, racing starts at 3pm.
011-740-8315.
WESTERN CAPE - SATURDAY
Short Circuit, Killarney, 7am.
CBR 150, CBR 150 Masters, Super Mono/Singles, Super Motard, Formula M & Formula Vee, 125cc Karts, 125cc Shifters, and Motard Class.
Regional Enduro, Louvain, 9am.
All Regional WC Enduro classes and CSMX Club classes.
Michelle Londt - 083-376-6101.
Western Cape Rally Club Sprint Series, Farm Nuwedam, off R45, Noon. Classes include up to 1650cc, and 1651 and above.
INTERNATIONAL - THURSDAY TO SATURDAY
Polana Serena Classic Regularity Run, starts in Centurion, 10am. Nell-Marie de Vries - 084-506-5772.