THURSDAY, 24 MAY
ESPN on DStv channel 230:
9.30am: NHRA Drag Racing
SuperSport on M-Net:
7am: RPM
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
2am: Inside The Dakar, Documentary
6am: Maxxis Enduro, San Juan
12pm: Maxxis Enduro, San Juan
12.30pm: European Le Mans Series,Le Castellet
1.30pm: Inside The Dakar, Documentary
8pm: Inside Grand Prix
SuperSport 2 on DStv:
12am: Absolute F1, Monaco GP Preview
1am: European Le Mans Series, Le Castellet
2am: Inside The Dakar, Documentary
7.50am: British Touring Cars, Brands Hatch
8.50am: Absolute F1, Monaco GP Preview
9.50am: F1, Monaco Practice Session 1 live
11.40am: GP2 Series, Monaco Practice live
12.50pm: Inside The Dakar, Documentary
1.20pm: Inside Grand Prix
1.50pm: Monaco F1 Grand Prix - Practice Session 2 live
3.45pm: Absolute F1, Monaco GP Preview
4.40pm: GP2 Series, Monaco Qualifying live
7pm: Speedway Grand Prix, Leszno
8pm: MotoGP, France - Main Race
9pm: MotoGP, France - Moto2
10pm: MotoGP, France - Moto3
11.30pm: The Grid
SuperSport 5 on DStv:
8pm: The Grid
SuperSport 6 on DStv:
5.30am: WesBank Super Series
6.30am: Rust De Winter 4x4 Jamboree
7am: RPM
3pm: Full Throttle Unleashed
4pm: National Supermoto
5pm: Maxxis National 4x4 Challenge
7.30pm Monaco F1 Grand Prix - Practice Session 1 & 2
9pm: WesBank Super Series
FRIDAY
ESPN on DStv channel 230:
12pm: Grand Am Series
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
1am: Inside Grand Prix
1.30am: Inside The Dakar, Documentary
4.30am: European Le Mans Series, Le Castellet
1.45pm: Inside Grand Prix
2.15pm: European Le Mans Series, Le Castellet
SuperSport 2 on DStv:
8pm: Monaco F1 Grand Prix - Practice Session 1 & 2
7.30pm: GP3 Series, Monaco - Qualifying live
9am: Monaco F1 Grand Prix - Practice Session 1 & 2
9.30am: 1 The Grid
10am: Porsche Supercup, Bahrain - Rounds 1 & 2
10.20am: GP2 Series, Monaco - Race 1 live
12.30pm: GP3 Series, Monaco - Race 1 live
SuperSport 5 on DStv:
7.25pm: AMA Motocross, Hangtown
8.25pm: Inside Grand Prix
SuperSport 6 on DStv:
12.30am: National Enduro & Off Road
1.30am: National Supermoto
5am: WesBank Super Series
6am: Maxxis National 4x4 Challenge
7am: Full Throttle Unleashed
1.30am: Inside The Dakar, Documentary
2pm: RPM
5pm: European Le Mans Series, Le Castellet
6pm: Two Wheels
6.30pm: Echo 4x4 Centre Xross Country Series
SuperSport 7 on DStv:
9.30am: FIM Motocross, Mexico
10pm: V8 Supercars, Barbagallo - Race 7 & 8
11pm: V8 Supercars, Barbagallo - Race 8 & 9
SATURDAY
ESPN on DStv channel 230:
2.30pm: Planet Speed
3pm: Grand Am Series
8pm: Russo & Steele Car Auctions
8.30pm: Nascar Countdown
8.45pm: Nascar Nationwide Series
Ignition on DStv channel 265:
6am: Continuous six-hour loop until midnight on Sunday
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
1am: Inside Grand Prix
1.30am: European Le Mans Series, Le Castellet
4am: Maxxis Enduro, San Juan
5.30pm Monaco F1 Grand Prix - Qualifying
SuperSport 6 on DStv:
12am: Two Wheels
12.30am: AMA Motocross, Hangtown
9.45pm: AMA Motocross, Hangtown
SuperSport 7 on DStv:
12am: British Touring Cars, Brands Hatch
6.30am: The Grid
7am: British Touring Cars, Brands Hatch
7.55am: V8 Supercars, Barbagallo - Race 7 & 8
8.50am: V8 Supercars, Barbagallo - Race 8 & 9
9.50am: Inside Grand Prix
10.20am: Monaco F1 Grand Prix - Practice Session 1 & 2
10.50am: Monaco F1 Grand Prix - Practice Session 3 live
12.20pm: World Motocross, Mexico
1.20pm: Inside Grand Prix
1.50pm Monaco F1 Grand Prix - Qualifying live
5.55pm: GP3 Series, Monaco - Race 2 live
6.30pm: Inside Grand Prix
7pm: Monaco F1 Grand Prix - Qualifying
8pm: GP2 Series, Monaco - Race 2
9pm: 6 Hours Of Spa-Francorchamps
10pm: British Touring Cars, Brands Hatch
SUNDAY
ESPN on DStv channel 230:
5pm: Indy 500 Pre-Race
6pm: Indy 500
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
11pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Superpole live
SuperSport HD on DStv channel 171:
12pm: Monaco F1 Grand Prix - Qualifying
1pm: Inside Grand Prix
1.30pm: Monaco F1 Grand Prix - Grand Prix live
SuperSport 2 on DStv:
9am: British Touring Cars, Brands Hatch
10am: Inside Grand Prix
10.30am: GP2 Series, Monaco - Race 2
11am: Absolute F1, Monaco GP Preview
12pm: Monaco F1 Grand Prix - Qualifying
1pm: The Grid
1.30pm: Monaco F1 Grand Prix - Grand Prix live
8pm: Monaco F1 Grand Prix - Grand Prix
11pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Superpole live
SuperSport 6 on DStv:
4.15am: Echo 4x4 Centre Xross Country Series
5.15am: Two Wheels
5.45am: AMA Motocross, Hangtown
MONDAY
ESPN on DStv channel 230:
12pm: Indy 500
8pm: Nascar Sprint Cup
SuperSport HD on DStv channel 171:
6.45pm: World superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Superpole
7.45pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 1 live
9pm: Monaco F1 Grand Prix
11pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 2 live
SuperSport 2 on DStv:
9pm: Monaco F1 Grand Prix
11pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 2 live
SuperSport 5 on DStv:
7.45pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 1 live
11pm: WRC - Acropolis Rally
SuperSport 6 on DStv:
9.30am: AMA Motocross, Hangtown
10.30am: National Supermoto
11.30am: WesBank Super Series
12.30pm: Maxxis National 4x4 Challenge
1.30pm: RPM
2pm: British Touring Cars, Brands Hatch
6pm: SA Off-Road, KwaZulu-Natal 400 Part 1
6.30pm: Two Wheels
TUESDAY
ESPN on DStv channel 230:
9.30am: Planet Speed
10am: Nascar highlights
6pm: NHRA Sportsman Series
10pm: American Le Mans Series
SuperSport HD on DStv channel 171:
7.30pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 1
8.30pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 2
SuperSport 2 on DStv:
2.30am: WRC - Acropolis Rally
8am: WRC - Acropolis Rally
9am: Inside Grand Prix
9.30am: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 1
10.30pm: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 2
11.30pm: World Motocross, Mexico
SuperSport 5 on DStv:
5am: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Superpole
6am: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 1
7am: World Superbikes, Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah - Race 2
SuperSport 6 on DStv:
3.30am: Echo 4x4 Centre Xross Country Series
9am: Two Wheels
11.30am: SA Off-Road, KwaZulu-Natal 400 Part 1
12pm: The Grid
SuperSport 7 on DStv:
4.30pm: AMA Motocross, Hangtown
5.30pm: Two Wheels
7.30pm: British Touring Cars, Brands Hatch
NATIONAL MOTORSPORT - SATURDAY
WesBank Super Series, Zwartkop, 9.30am.
V8 Supercars, Production Cars, Volkswagen Cup, Motorcycles, Single Seaters, SuperHatch.
Elvene Coetzee - 012-384-2291/9.
SUNDAY
SA Drag Racing Championship, ODI Raceway (Gabalantsane), 7am.
Drag cars and bikes.
Ivan Tolley - 012-567-0285.
NORTHERN REGIONS - SATURDAY
Lydenburg Enduro(Round 2), Lydenburg, 7.30am.
Open, 200, Senior, Master, and Silver.
Robin Flores - 084-595-5135.
Regional Circuit Racing, Midvaal, 10.15am.
A and B Motorcycles, Master Class, Classic Superbikes/Powersport, Junior Class, HMG Historics, Midvaal Novice Car Challenge.
Sue le Roux - 011-234-2629.
SUNDAY
SEFAC(Southern Equitorial Ferrari Automobili Club) Show Day, Montecasino, 10am
More than 70 Ferraris will be on display, including an F40, 458 Italia and the FF.
Entrance free.
Alison Strydom - 011-483-0007.
Porsche Club Time Trials, Tarlton, Noon.
Esme Smit - 079-767-7243.
John Frewin Memorial Trial, Rynfield (Benoni), 9am.
Regularity Rally classes A, B, C, D, and E.
Brenda Brett - 082-413-3103.
WESTERN CAPE - SATURDAY
Short Circuit Racing, Killarney, 7am.
CBR 150, CBR 150 Masters, Super Mono / Singles, Super Motard, Formula M and Formula Vee, 125cc Karts, 125cc Shifters, and Motards
Regional Karting, Killarney, 7am.
Cadet, Maxterino, Rotax Mini Max, Junior Invitational, Rotax Junior Max, Rotax Senior Max, Clubmans. Michele on 021-557-2184.
Club Drag Racing, Killarney, 7am.
Street cars and bikes invited.
Paul Simon - 021-557-1639.
Weskus Mall Gymkhana, Vredenburg, 7am.
Pierre - 082-316-3445
KWA ZULU NATAL - SATURDAY
Harescramble Regional Championships (Round 3), Heatonville Adventure Park (Empangeni), 7.30am.
All KZN Regional and Club Harescramble classes.
Douw Steenkamp - 083-625-2830.
SUNDAY
Cadet Harescramble Regional Championships (Round 3), Heatonville Adventure Park (Empangeni), 7am.
All KZN Regional and Club Harescramble classes.
Douw Steenkamp - 083-625-2830.
Mtubatuba Drag Racing, Airstrip 121 Battalion, 7am.
Debbie Moodley - 082-399-8172.
INTERNATIONAL - FRIDAY
Historic Formula One Championship- Spa, Belgium
FRIDAY TO SUNDAY
World Rally Championship- Acropolis, Greece
SUNDAY
Monaco Formula One Grand Prix, Monte Carlo
MONDAY
World Superbikes- Miller Motorsport Park, Salt Lake City, Utah USA