THURSDAY, 16 OCTOBER
SuperSport 2 & HD2:
4am: Red Bull X-Fighters, Season Review
SuperSport 6 & HD6:
Midnight: World Rallycross, Turkey
1am: Chantilly Arts & Elegance classic-car show
1.30am: European Le Mans Series, Paul Ricard
2.30am: The Inside Line, Japan
6am: World Rallycross, Turkey
7am: Nascar Sprint Cup Highlights
8am: European Le Mans Series, Paul Ricard
9am: The Inside Line, Japan
10.45pm: V8 Supercars, Bathurst 1000
SuperSport 7 & HD7:
2pm: World Rallycross, Turkey
3pm: The Inside Line, Japan
3.30pm: Nascar Sprint Cup Highlights
4.30pm: European Le Mans Series, Paul Ricard
6.40pm: Goodwood Revival
SuperSport 8:
1am: Kings of Dirt
8.15am: Red Bull X-Fighters, Season Review
9.15am: 2WheelsTV
10am: Kings of Dirt
10.30am: RPM
11am: Nascar Sprint Cup
FRIDAY
SuperSport 2 & HD2:
7am: V8 Supercars, Bathurst 1000
9am: The Inside Line, Japan
SuperSport 7 & HD7:
10am: Goodwood Revival
SuperSport 8:
1am: World Rallycross, Turkey
2am: V8 Supercars, Bathurst 1000
4am: The Inside Line, Japan
4.30am: Nascar Sprint Cup Highlights
5.30am: European Le Mans Series, Paul Ricard
6pm: The Grid
6.30pm: RPM
7pm: 2WheelsTV
7.30pm: The Inside Line, Japan
8pm: Chantilly Arts & Elegance classic-car show
SATURDAY
Ignition TV:
This week Ignition airs the penultimate Bridgestone Production Cars round from Killarney, and gets a ride in McLaren's ultra exclusive P1 supercar.
SuperSport 2 & HD2:
9am: The Inside Line, Japan
10.25am: Formula 3, Hockenheim - Race 1 Live
12.30pm: Red Bull X-Fighters, Season Review
1.30pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Qualifying
2.45pm: DTM, Hockenheimring - Qualifying Live
4.10pm: Formula 3, Hockenheim - Race 2 Live
5.10pm: Volkswagen Scirocco R-Cup, Hockenheim Live
8pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Qualifying
11.30pm: Formula 3, Hockenheim - Race 2
SuperSport 6 & HD6:
12.30am: Nascar Sprint Cup Highlights
5.25am: Enduro Grand Prix, France
5.55am: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Qualifying Live
SuperSport 8:
4.30am: 2WheelsTV
Noon: Enduro Grand Prix, France
12.30pm: The Grid, Episode 17
SUNDAY
SuperSport 2 & HD2:
12.30am: Volkswagen Scirocco R-Cup, Hockenheim
1.20am: DTM, Hockenheimring Qualifying
SuperSport 6 & HD6:
2.45am: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Qualifying
3.45am: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto3 Live
5am: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto2 Live
6.45am: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - MotoGP Live
8.30am: Formula 3, Hockenheim Race 2
6.30pm: DTM, Hockenheimring
8pm: Nascar Sprint Cup, Live
SuperSport 7 & HD7:
11am: Formula 3, Hockenheim Race 3 Live
1.20pm: The Grid
1.50pm: DTM, Hockenheimring Live
3.20pm: Formula 3, Hockenheim Race 3
4.40pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto3
5.40pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto2
6.40pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - MotoGP
SuperSport 8:
2.20am: 2WheelsTV
MONDAY
SuperSport 6 & HD6:
12.30am: DTM, Hockenheimring
3.30am: Nascar Sprint Cup
8.30am: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto2
9.30am: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - MotoGP
SuperSport 8:
7.45am: RPM
2pm: 2WheelsTV
9.30pm: Extreme Festival of Motorsport, Kyalami
10.30pm: World Rally Championship Magazine, Spain
11pm: The Inside Line, Japan
11.30pm: The Grid
TUESDAY
SuperSport 6 & HD6:
6am: World Rally Championship Magazine, Spain
6.30am: The Grid
7am: Nascar Sprint Cup Highlights
SuperSport 8:
Midnight: Nascar Sprint Cup Highlights
1am: RPM
3pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto3
4pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto2
5pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - MotoGP
11.30pm: 2WheelsTV
WEDNESDAY
SuperSport 6 & HD6:
8pm: The Inside Line
SuperSport 7 & HD7:
8am: Goodwood Revival
12.30pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto3
1.30pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - Moto2
2.30pm: Australian Motorcycle Grand Prix, Phillip Island - MotoGP
SuperSport 8:
Midnight: RPM
12.30am: Extreme Festival of Motorsport, Kyalami
1.30am: Nascar Sprint Cup
The times listed here are as supplied by SuperSport, but are subject to change without notice
NATIONAL MOTORSPORT - FRIDAY AND SATURDAY
Polokwane Rally, New Peter Mokaba Stadium, 7am.
S2000, S1600, Manufacturers, and NRC2 Classes.
Henriette - 083-302-1974.
SATURDAY
National Motocross, Syringa Motocross Park, 6am.
All National and Club Motocross Classes.
Noleen - 082-850-1450.
SATURDAY AND SUNDAY
Super GP, Phakisa, 8am.
BMW Car Club Time Trial, Midvaal, 8am.
Barnard Vervoer 200, PS Portable Shade GOC Club Championship, Westonaria, 6.30am.
All GOC Club Off-Road Motorcycle and Quad Classes.
Adolf - 082-337-6286.
V8 Outlaw Sprints, Rock Raceway, Brakpan. Gates open at noon, racing starts at 4pm.
Adults R60, children R30.
Abie - 011-740-8315.
SUNDAY
Junior Barnard Vervoer 200 PS Portable Shade GOC Club Championship, Westonaria, 6.30am.
All GOC Club Junior Off-Road Motorcycle and Quad Classes.
Adolf - 082-337-6286.
The Volunteer Trial Regularity Rally, Avion Park Tennis Club, Kempton Park, Noon.
Classes A to D.
Rene - 083-450-6285.
WESTERN CAPE - SATURDAY
Regional and Club Senior and Junior Off-Road Motorcycles and Quads, Ceres, 8am.
072-233-7274.
DO4SA Regional Oval Dirt Championship, Tygerberg Raceway, 7pm.
Classes include 1660, 2.1-Litre Saloons, Midgets, Late Models and Hotrods.
Leone - 021-981-9938.
Witzenberg Motor Club Gymkhana Championship, Vredenburg, 10am.
KWAZULU-NATAL - SUNDAY
Regional Karting and Short Circuit, iDube Raceway, Pietermaritzburg, 8am.
INTERNATIONAL MOTORSPORT - SUNDAY
Australian Motorcycle Grand Prix- Phillip Island, Australia
E-mail your event to Minesh Bhagaloo to be part of this listing.