Chance for SA to unearth rising stars

Comment on this story
Sam July 16 Gallo Images Sascoc president Gideon Sam believes the youth Olympics is an opportunity for SA to unearth its future talent. Photo: Lee Warren

Johannesburg – South Africa will be represented by 54 athletes in 14 sporting codes at the second Summer Youth Olympic Games in Nanjing, China from August 16-28.

The African Youth Games held recently in Gaborone, Botswana served as a qualifier and athletes who won their events obtained direct qualification for the Nanjing Games.

“The Youth Olympics is an event that fills me with great excitement as we hope to unearth our future Olympic stars,” Sascoc president Gideon Sam said in a statement on Wednesday.

“We hope Team South Africa will provide more than one star who will go on to shine at the very highest level.

“May you all make a name for yourself in Nanjing.”

In the inaugural Youth Olympics in Singapore four years ago, swimmer Chad le Clos walked away with an impressive five medals and would, this year, be one of the Youth Ambassadors appointed by the IOC.

South African team:

ATHLETICS: Jason van Rooyen, Ronald Rakaku, Gezelle Magerman, Jo-Anne van Dyk, Leandri Geel, Taylon Bieldt, Yolandi Stander

Officials: Coach/Coach Manager - Chris White, Coach – Hendrik (Pierre) Blignaut

CANOEING: Donna Hutton

Coach/Code Manager – Debra Bird

CYCLING: Alex Limberg, Ivan Venter, Relebohile Pebane, Maia Rawlins

Coach/Code Manager – Tyrone Johns

EQUESTRIAN: Alexa Stais

Coach/Code Manager – Lorette Knowles-Taylor

GOLF: Kyle McClatchie, Kaleigh Telfer

Coach/Code manager – Gavin Raynolds

GYMNASTICS: Muhammad Mia, Mammule Rankoe, Shannon Gardiner

Coach/Code manager- Hendrik Scholtz, Coach – Nina Ervedosa

HOCKEY: Males: Cody Van Wyk, Garth Turner, Jacques Bleeker, Luke Schooling, Matthew Martins, Nqobile Ntuli, Sbongumenzi Dlungwana, Ryan Crowe, Tevin Kok

Females: Buhle Zondi, Natalie Esteves, Cheneal Raubenheimer, Simone Strydom, Demi Harmse, Kaydee Miller, Marizen Marais, Kristen Paton, Marie Louw

Code manager – Andrea Bernstein, Coaches - Bongani Tshutshani, Neville Rothman

JUDO: Unelle Snyman

Coach/Code manager- Mark Desfountain

SAILING: Calvin Gibbs, Megan Robertson

Coach/Code manager – Rob Holden

SHOOTING: Sybrand Laurens

Coach/Code manager – Anne Mortona

SWIMMING: Brent Szurdoki, Christopher Reid, Jarred Crous, Joshua Steyn, Justine Macfarlane, Marlies Ross, Nathania van Niekerk, Michelle Weber

Coach/Code manager – Igor Omeltchenko, Coach - Linda de Jager

TENNIS: Lloyd Harris

Coach/Code manager – Patric Tsunke

TRIATHLON: Nathan Le Roux, Jamie – Sue Vermaas

Coach/ Code Manager – Jonathan Rambelow

WRESTLING: Elbert Steyn, Reynhardt Louw, Leanco Stans

Coach/Code manager – Nico Coetzee – Sapa



sign up
 
 

Comment Guidelines



  1. Please read our comment guidelines.
  2. Login and register, if you haven’ t already.
  3. Write your comment in the block below and click (Post As)
  4. Has a comment offended you? Hover your mouse over the comment and wait until a small triangle appears on the right-hand side. Click triangle () and select "Flag as inappropriate". Our moderators will take action if need be.