FRIDAY
ESPN on DStv channel 230:
2pm: NHRA Sportsman Series
SuperSport HD on DStv channel 171:
1.30am: World Enduro, Munitibar Arbacegi
SuperSport 2 on DStv:
12am: British Touring Cars, Round 2 - Donington Park
2am: The Grid
8am: British Touring Cars, Round 2 - Donington
9am: The Grid
SuperSport 5 on DStv:
12am: Speedway Grand Prix, Prague
1am: World Superbikes, Salt Lake City - Race 1
2am: World Superbikes, Salt Lake City - Race 2
3am: AMA Motocross, Hangtown
7pm: AMA Motocross, Freestone
8pm: World Motocross, Brazil
9pm: WRC, Acropolis Rally
10pm: British Touring Cars, Round 1 - Brands Hatch
11pm: British Touring Cars, Round 2 - Donington Park
SuperSport 6 on DStv:
5.30am: WesBank Super Series
9.30am: National 4x4 Challenge
10.30am: SA Off-Road, KwaZulu-Natal 400 - Part 1
5.30pm: RPM
6pm: Two Wheels
6.30pm: National Enduro & Off Road
11.30pm: National Supermoto
SATURDAY
ESPN on DStv channel 230:
6am: Grand Am Series
2.30pm: Planet Speed
6pm: American Le Mans Series
7.30pm: Nascar Countdown
8pm: Nascar Nationwide Series
10.30pm: NHRA Qualifying
Ignition on DStv channel 265:
6am: Continuous six-hour loop until midnight on Sunday
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
10pm: FIM Enduro, Munitibar Arbacegi
10.30pm: MotoGP, Spain - Qualifying
SuperSport 2 on DStv:
5am: AMA Motocross, Freestone
10pm: MotoGP, Spain - Qualifying
11pm: AMA Motocross, Freestone
SuperSport 5 on DStv:
12am: 1 The Grid
SuperSport 6 on DStv:
12.30am: Two Wheels
11.45am: AMA Motocross, Freestone
12.45pm: Speedway Grand Prix, Prague
1.45pm: MotoGP, Spain - Qualifying live
5pm: DTM, Spielberg - Qualifying
6.20pm: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 1
SUNDAY
ESPN on DStv channel 230:
6am: Nascar Nationwide Series
1pm: Global Rallycross
2pm: NHRA Qualifying
3.30pm: Star Mazda Series
7pm: Nascar Sprint Cup
10.30pm; NHRA Drag Racing
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
10pm: MotoGP, Spain - Moto3
11pm: MotoGP, Spain - Moto2
SuperSport HD on DStv channel 171:
9.45am: MotoGP, Spain - Qualifying
10.45am: MotoGP, Spain - Moto3 live
12pm: MotoGP, Spain - Moto2 live
1.45pm: MotoGP, Spain - Main Race live
SuperSport 2 on DStv:
12am: World Motocross, Brazil
2am: DTM, Spielberg - Qualifying
3.20am: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 1
SuperSport 5 on DStv:
6pm: MotoGP, Spain - Moto3
7pm: MotoGP, Spain - Moto2
8pm: MotoGP, Spain - Main Race
9pm: AMA Motocross, Freestone
10pm: DTM, Spielberg - Race
11.20pm: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 2
SuperSport 6 on DStv:
7.15am: RPM
7.45am: The Grid
8.15am: National Enduro & Off Road
9.15am: Two Wheels
9.45am: MotoGP, Spain - Qualifying
10.45am: MotoGP, Spain - Moto3 live
12pm: MotoGP, Spain - Moto2 live
1.45pm: MotoGP, Spain - Main Race live
SuperSport 7 on DStv:
10.50am: DTM, Spielberg - Qualifying
12.10am: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 1
3.15am: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 2 live
6.15pm: DTM, Spielberg - Race
7.40pm: British Touring Cars, Round 2 - Donington Park
MONDAY
ESPN on DStv channel 230:
12pm: Nascar Sprint Cup
10pm: Indycar Series
SuperSport HD2 on DStv channel 174:
12am: MotoGP, Spain Main Race
1am: World Enduro, Munitibar Arbacegi
SuperSport 2 on DStv:
5am: DTM, Spielberg - Race
6.20am: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 2
10am: AMA Motocross, Freestone
SuperSport 5 on DStv:
12.30pm: DTM, Spielberg - Race
1.50pm: VW Scirocco R Cup, Spielberg - Race 2
SuperSport 6 on DStv:
6.30am: RPM
7am: WesBank Super Series
11am: National Supermoto Racing
12pm: Xross Country Series
1pm: National Enduro & Off Road
2pm: Two Wheels
9.30pm: SA Off-Road, KwaZulu-Natal 400 - Part 2
10pm: British Touring Cars, Round 2 - Donington Park
11pm: AMA Motocross, Freestone
SuperSport 7 on DStv:
6pm: Full Throttle Unleashed
NATIONAL MOTORSPORT - FRIDAY AND SATURDAY
Engen Supakarts, Killarney Karting Circuit, 11.30am.
Mini Rok, Junior Rok, Super Rok, and Cadet.
Michele Creese - 021-557-2844.
SATURDAY
Offroad Evolution Enduro, Centurion, 7am.
National Enduro classes and GOC Club Enduro classes
Adolf Botes - 082-337-6286.
National and Regional 4x4 Challenge Championship (Round 3), Meyerton, 7am.
Classes as defined in the 4X4 Challenge Regulations and Specifications.
Hanko Swart - 072-285-1207.
SATURDAY AND SUNDAY
Supadrift Series, Zwartkop, 8am.
Mike Skelton - 082-337-1014.
NORTHERN REGIONS - SATURDAY
Club Circuit Motorcycle, Red Star Raceway (Delmas), 10.30am.
Yolanda Steenberg - 013-665-8945.
Syringa Extreme Park SuperX Club Championship, Syringa MX Park, 7am.
Pro Mini, 125cc 2-stroke, 250cc 2-stroke, 250cc 4-stroke, 450cc 4-stroke, SuperX, EnduroX and ClubX.
Liza Rochholz - 082-391-2962.
Drifting, Rock Raceway (Brakpan).
Gates open at noon, racing starts at 4pm.
Adults R50, kids R20.
011-740-8315.
Zambesi Auto Economy Run(in association with the BMW Car Club Gauteng), Montana (Pretoria), 8am.
Cost is R150 per car (you will receive a subsidy towards your fuel costs).
Colin van Son - 082-561-3000.
SUNDAY
Nitro Super Series, Nitro Raceway, 8am.
Drag cars and bikes invited.
Liza Rochholz - 082-391-2962.
Vintage and Veteran Car Day, Possums restaurant (Parkhurst), 9am.
Venue will have a vintage-style menu and live band, forty classic cars will be on display.
Karen - 011-447-4751.
Club drag racing and exhibition, Tarlton, 7am.
Cars and bikes invited.
Ciska Becker - 011-762-5431
KWA ZULU NATAL - SUNDAY
Junior Enduro Regional Championship(Round 2), Dalton, 7am.
All KZN Regional Enduro and SC Cadets Club classes.
Andeha Swanepoel - 082-493-9009.
INTERNATIONAL - SUNDAY
MotoGP- Catalunya, Barcelona
World Touring Car Championships, Portugal.